Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału ZNP w Świebodzinie

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

13 listopada 2014

 

Polscy uczniowie są najlepiej wykształceni w Europie – oceniła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości wręczenia 98 uczniom z całej Polski stypendiów Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2013/2014.

– Polscy uczniowie są najlepiej wykształceni w Europie. To nie jest tylko opinia prezesa rady ministrów czy ministra edukacji. Takie opinie przedstawiają badania międzynarodowe. Nasze szkoły, nasze uczelnie są bardzo wysoko w rankingach na świecie, a absolwenci naszych wyższych uczelni są bardzo poszukiwanymi pracownikami w różnych prestiżowych firmach, w różnych sektorach gospodarczych – mówiła do uczniów premier Kopacz.

– Tak patrzę na was i sobie myślę, że może na tej sali siedzi przyszły prezydent Polski, może siedzi przyszły premier rządu, może wreszcie siedzi ktoś, kto wymyśli 100-procentowo skuteczne lekarstwo na raka, może ktoś, kto poleci w kosmos, albo ktoś, kto będzie miał możliwość zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Pamiętajcie, że niezależnie od tego, skąd jesteście, czy jesteście z Kluczborka, czy z Solca Kujawskiego, czy z Wrocławia, czy z Radomia, nikt nie może wam zabrać marzeń – dodała.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane są przez premiera uczniom szkół, których ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości, na podstawie wysokich wyników w nauce wykazujących szczególnie uzdolnienia w różnych dziedzinach wiedzy. Na stypendium może liczyć uczeń, który: otrzymał promocję z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub który wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach co najmniej oceny dobre.

W roku szkolnym 2013/2014 Prezes Rady Ministrów przyznał 3786 stypendiów. W budżecie zarezerwowano na ten cel 11 mln zł. Na jednego ucznia przypada 2580 zł.

 

(PS, GN)